BOGOWIE I BOSKIE STWORZENIA EGIPTU

Starożytny Egipt nie był krajem monoreligijnym, co oznacza, że różni bogowie i boginie były czczone  w
różnych częściach kraju. Niemniej kult najbardziej popularnych bożków obejmował całe imperium, ulegając często różnym zniekształceniom.  Poniżej przedstawiamy Wam listę najbardziej popularnych egipskich bogów oraz boskich stworzeń.  

Bogowie Egiptu:

Anat- bogini wojowniczka, córka Re- Boga Słońca, miała swą świątynie w Tanis.Anubis- bóg o głowie szakala kojarzony z życiem poza grobowym.
Astarte- bogini wojny, razem z Anat była opiekunką zaprzęgów rydwanów.


Aton - bóg dysku słonecznego.Amon- bóg urodzaju, płodności, utożsamiany  z niewidzianym siłami natury, powietrzem i wiatrem, był odpowiedzialny z urodzajne plony, rodzenie zdrowych dzieci przez Egipcjanki i rozmnażanie zwierząt.

Bast (lub Bastet)- bogini macierzyństwa, radości, miłości, muzyki, tańca i wszystkiego co radosne. Chnum- bóg Górnego Egiptu, stwórca ludzi, miał na kole garncarskim stworzyć 
człowieka.Hapi- bóg Nilu.Heket- bogini pomagająca kobietom podczas porodu.


Horus- bóg nieba.
Izyda- bogini płodności.Maat- bogini prawdy, jej pióro zaważało na losie duszy po śmierci podczas sądu Ozyrysa…
Min- bóg płodności.
Montu- bóg wojny i główny bóg Teb.Mut- bogini nieba, opiekuńcze bóstwo Głównego Egiptu.Nechbet- sępia bogini, patronka Górnego Egiptu  i jego władców.
Neftyda- bogini śmierci.
Ozyrys- bóg śmierci  i odrodzonego życia. Na papirusach i płaskorzeźbach często przedstawia się "Sąd Ozyrysa"- rytuał jakim poddawany był każdy Egipcjanin po śmierci-  na wadze ważono jego serce i wydawano wyrok, czy przejdzie do raju, czy porwie go potwór. Więcej o "Sądzie Ozyrysa" możecie przeczytać w dziale "Ciekawostki", a o samym Ozyrysie polecamy również "Mit o śmiercie Ozyrysa" w dziale "Mity egipskie".  


Re- bóg Słońca, stwórca świata i ładu we wszechświecie 
Sachmet- krwiożercza bogini wojny, a zarazem opiekunka chroniąca przed chorobami i zarazą.
Selkit- jedna z czterech bogiń opiekująca się sarkofagiem.Set – bóg chaosu i wszystkiego co się z nim wiąże…

Toeris- bogini opiekunka matek i dzieciToth- bóg Księżyca , patron mądrości,Uadżyt- bogini Dolnego Egiptu


Święte egipskie stworzenia:

Ammit- stwór znany jako "pożeracz umarłych", przyczajony obok wagi podczas sądu, potwór pożerający potępionych na sądzie Ozyrysa.Apis- byk, jedno z najbardziej znanych "egipskich świętych zwierząt", kontrolował wylewy rzek, uważany za wcielenie OzyrysaApophis- wężowy demon ciemności i chaosu, przeciwnik boga Słońca- Re, przypisywano go do krainy potępionych przez sąd OzyrysaBennu- święty ptak uważany za duszę Re, nie miał swojego stwórcy, według wierzeń istniał od początku wszechświata.


Bast (Bastet) - to chyba najbardziej znane "egipskie święte zwierze" - czyli kot. Egipt to kraj zboża, spichlerz świata śródziemnomorskiego, a kto strzegł zbiorów przed gryzoniami, dlatego był tak ważny. W kraju faraonów panowało prawo:
"Ktokolwiek zabije kota w Egipcie, zostaje skazany na śmierć, bez względu na to, czy popełnił to przestępstwo umyślnie, czy nie. Ludzie zbierają się i zabijają go". 
Znana jest historia Rzymianina, który przypadkiem zabił kota i nie mógł zostać ocalony, anie przez króla Ptolemeusza,  ani w skutek strachu jaki budził Rzym.  Swoiste ubóstwianie kota, znalazło swój wyraz w malowidłach, na których kot zawsze  przyozdobiwszy był zawsze  w biżuterię,  naszyjniki, kolczyki. 


Feniks- najbardziej nam znany, mityczny ptak, uważany za symbol Słońca, miał żyć ok. 500lat, a następnie odradzać się (stąd powiedzenie "Powstał jak Feniks z popiołów") 


Ruti- Para lwów (Szu i Tefnut), miały szczególne znaczenie w życiu pozagrobowym.Tenem- prabóstwo o postaci żaby, personifikujące zgubę, bezdroża...  


3 komentarze:

 1. brakuje mi tutaj skarabeusza chyba że się mylę i nie był czczony przez egipcjan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skarabeusz był ważny w kulturze egipskiej: uważano, że gdy skarabeusze nocą toczyły kule z gnoju przeprowadzały słońce przez kraine umarłych.

   Usuń
 2. ta strona jest bardzo ciekawa poleczam

  OdpowiedzUsuń